Rak oka – jak zapobiegać?

Standard

Ponad sto lat temu ludzie chorowali masami na gruźlicę. Dziś ta choroba odeszła w zapomnienie, a jej miejsce zajęły nowotwory. Wiadomość od lekarza o raku jest jedną z najbardziej przerażających w życiu pacjenta. Słyszy się o czerniaku, o raku piersi, macicy, ale… rak oka nie jest znany. Czym jest ten typ nowotworu i jak go uniknąć?

Co to jest rak oka?

Warto zainwestować w dobrej jakości, markowe okulary przeciwsłoneczne

Autor zdjęcia: Helena Eriksson

Występuje on wtedy, gdy komórki w okolicach oka rosną niekontrolowanie i tworzą masę nowotworową. Jak w przypadku innych nowotworów, guz może być łagodny lub złośliwy. Jest czerniak umieszczony wewnątrzgałkowo, naczyniak, siatkówczak i chłoniak wewnątrzgałkowy. Czyli guz wiąże się z którąś częścią oka, np. naczyniówką. Ryzyko zachorowania zwiększa się po 50 roku życia.

Jak mu zapobiec?

Należy zainwestować w dobrej jakości, najlepiej markowe okulary przeciwsłoneczne. Naukowcy udowadniają, że ten rak ma związek z promieniowaniem słonecznym. Niestety, nowotwór oka jest trudny do wykrycia, gdyż objawy pojawiają się już w poważnym stadium choroby. Są nimi np. błyski światła, ciemna plama na tęczówce, nagle problemy z widzeniem albo utrata części pola widzenia. Dlatego należy już o najmłodszych lat regularnie poddawać się badaniom okulistycznym. Przecież błyski światła nie muszą znaczyć od razu nowotworu. Mogą być zwiastunem innej, też ciężkiej choroby, jaskry. Ważna jest też odpowiednia dieta, która nie pozwoli na pogorszenie wzroku. Powinniśmy jeść dużo czarnych jagód i zielonych warzyw. Okulary przeciwsłoneczne damskie (takie np.: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne_Damskie-416.html), męskie, dziecięce to podstawa. Należy je nosić przez cały rok, nie tylko latem.

Rak oka można wykryć dzięki kilku zabiegom:

  • badaniu dna oka,
  • USG,
  • angiografii fluoresceinowej
  • i innych specjalistycznych badań.

Wykrycie raka oka nie jest tragedią. Im szybciej lekarz postawi nam diagnozę, tym większe szanse na wyzdrowienie. Statystyki sugerują, że ponad 80% chorych jest w stanie przeżyć ponad 5 lat po usłyszeniu wczesnej diagnozy.