Okulary czy soczewki kontaktowe?

Standard

Gdy małe dzieci dowiadują się, że muszą nosić okulary, są niezadowolone. Dorośli podchodzą do tego inaczej. Obecnie rynek optyczny jest tak rozwinięty, że każdy znajdzie jakąś parę dla siebie. Dziesiątki firm produkującą okulary korekcyjne lub okulary przeciwsłoneczne. Sklep optyczny w każdym mieście pęka w szwach. Jeśli komuś znudzą się szkła, może zacząć nosić soczewki. Pojawiły się dwa obozy: pasjonatów okularów i miłośników soczewek kontaktowych. Które są lepsze?

Soczewki kontaktowe – wady i zalety

Dziesiątki firm produkującą okulary korekcyjne lub okulary przeciwsłoneczne

Autor zdjęcia: StarsApart

Przydają się osobom z wadami wzroku. Gdy nadchodzi lato, krótkowzrokowców ogarnia frustracja (więcej  o wadzie tuatj) – nie mogą chodzić z okularami korekcyjnymi na słońcu. Jeśli nie chcą też wydawać oszczędności na okulary przeciwsłoneczne korekcyjne, soczewki kontaktowe są ich ratunkiem. W soczewkach nie można chodzić bez przerwy, dlatego należy mieć parę okularów na sytuacje awaryjne. W soczewkach można pływać, uprawiać sport, nie przeszkadzają ani nie uwierają, nie można ich stłuc. Soczewki wymagają większej pielęgnacji niż okulary i rytuałów. Codziennie rano i wieczorem trzeba poświęcić kilka minut na wkładanie i zdejmowanie szkieł kontaktowych. Należy pamiętać o terminie wymiany soczewek. Jeśli nie będziemy higieniczni, dopadnie nas infekcja oka. W skrajnych przypadkach może prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku.

Okulary – wady i zalety

Okulary są mniej mobilne niż soczewki kontaktowe. Wywołują odciski na nosie, spadają z niego. Mogą się stłuc. Ograniczają pole widzenia i powodują zniekształcenia obrazu. Noszenie ciężkich oprawek jest męczące. Nie każdy podoba się sobie w okularach. Na dłuższą metę są tańsze niż soczewki kontaktowe (płacisz tylko raz, na soczewki wydajesz pieniądze co miesiąc). Mają duży wybór kształtów i kolorów. Jeśli są dobrze wybrane, mogą dodawać urody i charakteru. Są okulary słoneczne korekcyjne, które są idealnym rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku na lato. Nie trzeba dwa razy w ciągu dnia ściągać i wkładać soczewek do oka. Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie zrobienia czegoś takiego.