Jak czyścić okulary?

Standard

Kawały o Polakach obracają się wokół jednej prawdy – nie lubimy zgadzać się z innymi, musimy robić wszystko na opak. W przypadku zaleceń od optyka, może to być naszą zgubą. Okulary – nieważne, jaki – korekcyjne czy okulary przeciwsłoneczne damskie czy męskie… Wszystkie wymagają odpowiedniego czyszczenia. Na czym to polega?

Jak czyścić soczewki z antyrefleksem?

Wiele osób oczyszcza okulary za pomocą koszuli, bluzek czy swetrów. Jest to błąd.

Autor zdjęcia: Dr. RawheaD

Wszystkie rodzaje szkła brudzą się tak samo. W soczewkach z antyrefleksem każda najmniejsza plamka jest widoczna wyraźnie. Nie pomoże zwykła woda ani pocieranie szkieł o ubranie, papierowe czy nawilżane chusteczki. Są specjalne akcesoria, które pomagają w czyszczeniu. Przydają się miękkie i delikatne chusteczki z mikrowłókien. Salony optyczne sprzedają odpowiednie płyny w spayu. W ostateczności możemy umyć markowe okulary przeciwsłoneczne za pomocą letniej wody i płynu do mycia naczyń.

Pamiętajmy o uszlachetnieniach

Poza filtrami polaryzacyjnymi i powłoką antyrefleksyjną producenci okularów oferują dodatkowe właściwości (za opłatą). Dzięki nim soczewki czyści się szybciej. Z soczewek łatwiej spływa woda. Tłuste plamy nie stanowią już problemu. Własności antystatyczne powodują, że na szkłach osiada mniej kurzu.

Nie gra roli, czy mamy markowe okulary przeciwsłoneczne czy tańsze, z mniej znanych firm. Każde z nich czyścimy według określonych kroków. Wiele osób oczyszcza okulary za pomocą koszuli, bluzek czy swetrów. Jest to błąd. Ubrania, nawet bawełniane, nie są odpowiednimi materiałami do usuwania zanieczyszczeń. Tylko mikrofibra spełnia swoje zadanie.